Glavni trg 1
5271 Vipava
Vinoteka Vipava
Glavni trg 8
5271 Vipava
Zaščitena arheološka izkopavanja na najdišču Grublje pri Vipavi so potekala leta 2008. Izkopavanja so zajela zahodni rob rimskodobnega naselbinskega območja, ki je bilo verjetno poseljeno od konca 1. do konca 4. stoletja. Glede na odkrite strukture domnevamo, da je na Grubljah v tem času stalo manjše podeželsko naselje, zgrajeno ob robu Vipavskega polja, v bližini itinerarske ceste Akvileja-Emona. Zbir drobnih najdb je pester in podoben tistemu, ki ga najdemo v sočasnih naselbinskih plasteh na najdiščih zahodne Slovenije. Odlomki uvožene namizne keramike in amfor za vino nakazujejo določeno blaginjo prebivalcev raziskane naselbine.
Najdišče leži na severnem obrobju Vipave, na poljih, ki jih od vzpetine Stari grad loči današnja struga hudournika Bela. Območje ob hudourniku se imenuje Ob Beli, prostor zahodno od ceste Vipava- Vrhpolje pa je bil nekoč poimenovan Grublje.
Arheološka izkopavanja na Grubljah pri Vipavi so zajela zahodni rob rimskodobnega naselbinskega območja, prvič odkritega v 80-tih letih prejšnjega stoletja.
Tu so bili odkriti ostanki domnevno treh zidanih objektov, večje število jam za kole, interpretiranih kot sledi lesenih struktur, dve odpadni jami in ožja pot. Drobne najdbe in novce glede na rezultate obravnave lahko umestimo v časovni okvir od konca 1. do konca 4. stoletja.
Glede na repertoar najdb predvidevamo, da je bilo najdišče kontinuirano poseljeno od druge polovice 1. do konca 4. oz. začetka 5.stoletja. Naselbina pa se zanesljivo širi še dalje proti severu in južno, v smeri današnje Vipave.
Na raziskanem območju je v rimskem obdobju domnevno ležal del manjšega podeželskega naselja z lesenimi in z nekaj zidanimi objekti. Podobni objekti so bili v starejših raziskavah odkriti tudi na območju Ob Beli.
Na tem mestu omenimo še grobišče v neposredni bližini Grubelj, v Laurinovi ulici v Vipavi, ki je bilo deloma raziskano v letu 2005. Odkritih je bilo osem žganih žarnih grobov in ena grobnica z vsaj štirimi grobovi. Raziskani grobovi so datirani od prve polovice 1. do konca 2. stoletja in jih tako lahko vsaj deloma časovno povežemo z naselbino na Grubljah.
Posamične najdbe iz poznorimskega obdobja so bile v bližini odkrite tudi na Starem gradu nad Vipavo. Omeniti velja, da se raziskano območje nahaja na prostoru, kjer naj bi se konec 4.st. odvijala bitka pri Frigidu. O nadaljevanju poselitve tega prostora priča najdeni bronasti okov avarskega izvora.
Več v Vesna Tratnik: Sledovi rimskodobne poselitve na Grubljah pri Vipavi ( Arheološki vestnik 63, 2012, str. 105-138)
Avtor fotografije zvončka je Januš Jerončič